تبلیغات
صفای کویر

صفای کویر

نماز در شب نیمه شعبان

امام صادق(ع) در مورد با فضیلت ترین دعاها در شب نیمه شعبان مى فرمایند:

هنگامى که نماز عشاء را به جاى آوردى دو رکعت نماز بگزار، در رکعت اول، حمد و سوره قل یا ایّها الکافرون و در رکعت دوم توحید بخوان پس از سلام سى سه مرتبه سبحان اللّه، سى سه مرتبه الحمد لله و سى و چهار مرتبه اللّه اکبر سپس بگوید: یا من الیه ملجأ العباد پس از آن سجده کند و بیست مرتبه بگوید یا رب هفت مرتبه یا الله و هفت مرتبه لاحول ولا قوّة الّا باللّه ده مرتبه ماشاء اللّه لاقوّة الّا بالله سپس صلوات بر پیامبر(ص) بفرستد و حاجات خود را بخواهد، حضرت فرمود به خدا قسم خداى متعال به کرم و فضل خود، آنرا به تو مى دهد. (مفاتیح الجنان، ص ۲۷۸، از ابى یحیى.)

در حدیث دیگر آمده است که رسول خدا (ص) فرمود: در شب نیمه شعبان خواب بودم که جبرئیل (ع) نزد من آمد و گفت: یا محمّد(ص) آیا در این شب به خواب مى روى؟ گفتم: اى جبرئیل مگر امشب چه شبى است؟ گفت: نیمه شعبان است، برخیز یا محمّد(ص) پس مرا به پا داشت و مرا به بقیع برد به من گفت، سر خود را بلند کن، این شبى است که در آن درهاى آسمان باز است و درهاى رحمت و رضوان و مغفرت و توبه و جود و احسان باز است و خداوند به شماره موها و پشمهاى چهارپایان آزاد مى کند و نیز در آن شب اجلها و ارزاق مردم از این سال به سال دیگر تقسیم مى گردد و هرچه در تمام سال اتّفاق مى افتد در این شب وارد مى گردد. (روایتى در اقبال الأعمال المراقبات، ص ۱۸۲٫)

فضیلت دعاى کمیل و خواندن آن در شب نیمه شعبان

از اعمال مخصوص این شب دعاى کمیل است که با تأسى به امیرالمؤمنین (ع) ، آن را در سجده بخوانى روایت است که کمیل دیده است که امام على (ع) ، در شب نیمه شعبان دعا را در سجده خوانده است. در روایتى دیگر آمده که کمیل گفت: با مولایم على(ع) در مسجد بصره نشسته بودم و گروهى از اصحابش گرد او جمع شده بودند. یکى از آنها عرض کرد معناى فرمایش خداى تعالى که فرموده: فیها یفرّق کلّ امر حکیم (سوره دخان، آیه ۴٫) چیست؟ آن حضرت فرمود: شب نیمه شعبان است به آن کسى که جانم به دست اوست بنده اى از بندگان خدا نیست مگر اینکه آنچه از نیک و بدبر او جارى مى شود در شب نیمه شعبان بر او مقرر شده است و هیچ بنده اى آن شب را احیاء ندارد و دعاى خضر(ع) را نمى خواند مگر اینکه دعاى او مستجاب گردد!

هنگامى که حضرت به منزل بازگشت من شبانه به خدمتشان رفتم و درب را کوبیدم فرمود: اى کمیل! تو را چه مطلبى است؟ عرض کردم یا امیرالمؤمنین! مطلبم دعاى خضر(ع) است. فرمود: اى کمیل! بنشین و هنگامى که این دعا را حفظ کردى در هر شب جمعه یا در ماهى یک مرتبه یا در سالى یک مرتبه، یا در عمر خودت یک مرتبه آن را بخوان خداوند از تو چاره سازى و یاریت کند روزیت دهد و هرگز مغفرت خود را از تو باز ندارد

سپس فرمود بنویس: اللهم انى اسئلک برحمتک الّتى وسعت کل شى ء…. (المراقبات، ص ۱۹۳، به نقل از اقبال الأعمال.)

روز پانزدهم نیمه شعبان

ولادت با سعادت منجی عالم بشریّت حضرت بقیة الله الاعظم امام زمان (عج)

۱ ـ غسل

۲ ـ زیارت امام زمان (عج) (عروة الوثقی، ج ۱، ص ۴۶۱٫)

روز بیست و هشتم ماه شعبان

۱ ـ روزه.

از ثامن الحج علی بن موسی الرضا علیه السلام نقل شده است: «کسی که سه روز آخر شعبان را روزه بدارد و آن را به ماه رمضان متصل کند، از گناهان، همانند لحظه ی ولادت، پاک می شود.» (بحار الانوار، ج ۹۷، ص ۸۰، ح ۴۷٫)


شب سی ام ماه شعبان

دعای مخصوص (مصباح المتهجد، ص ۷۱۱٫)

آخرین جمعه ماه شعبان

در روایتى آمده که حضرت رضا (ع) در آخرین جمعه از ماه شعبان به اباصلت فرمود: بیشتر شعبان گذشت و این آخرین جمعه آن است، در این باقیمانده ماه تقصیرهاى گذشته ات را تدارک کن و بر آنچه به کارت مى آید همّت کن، در دعا و استغفار و تلاوت قرآن بسیار بکوش و از گناهان خویش به سوى خدا توبه کن تا ماه رمضان فرا مى رسد بر خدا مخلص باشى. امانتى که بر گردن دارى ادا ساز، هر کینه اى در قلب تو از برادر مؤمنت باشد آن را برانداز و هر گناهى بر تو مانده که مرتکب آن شده اى آن را از دل ریشه کن ساز و از خدا پروا داشته باش و بترس و در آشکارا و پنهان بر او توکّل نماى. همانگونه که خود فرموده: ومن یتوکّل على الله فهو حسبه انّ اللّه بالغ أمره قد جعل اللّه لکلّ شى ءٍ قدر (سوره طلاق، آیه ۳٫) یعنى آنکس که بر خداى توکل کند خدا او را بس است زیرا خداوند امر خود را به انجام رساننده است و براى هر چیز اندازه اى قرار داده است.

اللّهم ان لم یکن غفرت لنا فى ما مضى من شعبان فاغفرلنا فیما بقى منه (مفاتیح الجنان، ص ۲۸۲٫)

ثواب روزه سه روز آخر ماه شعبان

و اما در روزه سه روز آخر ماه شعبان براى کسى که تمام آن را روزه نداشته فضیلتى است که براى انسان سزاوار نیست آن را رها کند، صدوق (ره) از امام صادق(ع) روایت نموده است که هر کس سه روزه آخر شعبان را روزه بگیرد و به ماه رمضان متصل کند، خداوند روزه دو ماه پى در پى را براى او مى نویسد. آخر هر ماه اغلب براى اصلاح خود و انجام کارهایى که در طول ماه از دست داده ایم است که امید است به نحو احسن از پایان هر ماه به ویژه ماه شعبان به دلیل ارزش آن و ماه بعدى آن یعنى ماه رمضان استفاده کنیم. در شب آخر شعبان براى ماه رمضان دعایى است از امام صادق(ع) که براى خواندن آن باید به مفاتیح الجنان مراجعه کنیم. به امید استفاده مضاعف از این دو ماه پر برکت.

————————————————————— التماس دعا ————————————————————


[ دوشنبه 12 تیر 1391 ] [ 12:40 ب.ظ ] [ عبد الرضا پرهیزگار ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :