تبلیغات
صفای کویر

صفای کویر

فطریه چیست؟ 
 


 فطره در لغت چند معنا دارد كه مهمترین آن ها خلقت و اسلام است و در اصطلاح عبارت است از زكاتی كه هر مسلمان برای خود و هر كس كه ناخور او محسوب شود، به مستحق می پردازد و زمان ادای آن مغرب روز آخر ماه رمضان تا ظهر روز عید فطر می باشد. اگر شخص نماز عید فطر می خواند، بنابر احتیاط واجب باید پیش از نماز بدهد یا [كنار بگذارد ]و اگر نماز عید نمی خواند، تا ظهر روز عید فطر مهلت دارد و اگر آن را در این مدت به مستحق ندهد و كنار هم نگذاشته باشد گناهكار محسوب می شود و احتیاط واجب آن است كه در آینده - بدون اینكه نیت ادا و قضا كند - فطره را بدهد. با توجه به اینكه پرداخت این نوع حق مالی باعث سلامت جسم(خلقت) و روح می شود آن را زكات بدن یا فطره می نامند و شاید وجه تناسب آن با معنای اسلام این باشد كه زكات فطره مقتضای اسلام است لذا كسی كه پیش از غروب شب عید فطر مسلمان شود، تكلیف از او ساقط نمی شود. زكات بر دو نوع است؛ زكات مال و زكات فطره. زكات مال به نه چیز تعلق می گیرد؛ گندم، جو، خرما، كشمش، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند. زكات فطره برای هر نفر تقریبا سه كیلو از خوراك بیشتر مردم كه گندم، جو، خرما، كشمش، برنج، ذرت و مانند اینها است در نظر گرفته شده است. فطره ماه رمضان سال جاری (1385) برای هر نفر 750 تومان می باشد. جهت رعایت احتیاط می توان 900 تومان در نظر گرفت. كه مطابق با نظر بعضی ازمراجع عظام است.
زكات فطره به اتفاق شیعه و سنی واجب است و در متون دینی برای آن فلسفه و فواید متعددی برشمرده است. قبول و تكمیل كننده روزه، تضمین كننده سلامتی جسم، پاك كننده روح از رزائل اخلاقی، حفظ انسان از مرگ و تكمیل كننده زكات مال از مهمترین آنها به شمار می رود.(1)
فطره دانشجویانی كه مخارج آنان را پدر و مادر می دهند و نان خور آنان محسوب می شود، بر عهده پدر و مادرشان است و اگر مستقل هستند، بر عهده خودشان می باشد و چنانچه تمكن مالی نداشته باشند، از آنان ساقط است.
گفتنی است؛ پرداخت كفاره بیمارانی كه نتوانسته اند روزه بگیرند برای هر روز یك مد طعام است كه در سال جاری (1385) مبلغ 190 تومان است.
پی نوشت
1) كافی، ج 4، باب الفطره، ص 174؛ مستدرك وسایل الشیعه، ج 7، ابواب زكاة الفطره، ص 137؛ العروة الوثقی، ج 2، زكاة الفطره، مجمع البحرین، ماده فطر، توضیح المسائل مراجع، م 1991؛ وسایل الشیعه، ج 9، ابواب زكاة الفطره، ص 318؛ من لایحضره الفقیه، ج 2، باب الفطره، ص 183
 


 
[ چهارشنبه 25 مرداد 1391 ] [ 10:29 ب.ظ ] [ عبد الرضا پرهیزگار ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :