تبلیغات
صفای کویر

صفای کویر

تنبیه خلافكاران ، با اعتصاب بر ضد آنها 

ماه رجب سال نهم هجرت بود، به پیامبر صلى اللّه علیه و آله خبر رسد كه امپراطور روم براى حمله به مدینه مركز اسلام آماده شده است . رودرویى جنگى با سپاه روم ، با مشكلات سختى مانند موارد زیر مواجه بود:
1- هنگامى رسول خدا صلى اللّه علیه و آله اعلام خروج از مدینه براى جنگ با رومیان كرد كه فصل جمع آورى زراعت و محصول كشاورزى و فصل رسیدن خرما بود.
2- هوا بسیار گرم بود كه با در نظر گرفتن راه طولانى بین مدینه و تبوك ، مشكلات بسیارى را به دنبال داشت .
3- جنگ با ابر قدرت روم آن هم در سرزمین روم (تبوك )، دشوارى جنگ را بیشتر مى كرد، زیرا رومیان در آنجا بر همه چیز مسلط بودند.
4- سفر دو ماهه و طولانى با خالى گذاشتن مدینه نیز مشكل دیگرى بود.
با اعلام پیامبر صلى اللّه علیه و آله ارتش منظمى كه از حدود سى هزار نفر تشكیل مى شدند به فرماندهى و رهبریت رسول اكرم صلى اللّه علیه و آله از مدینه عازم تبوك شدند.
در این میان همانگونه كه پیش بینى مى شد گروهى از منافقان ، به علت نفاق و نداشتن ایمان ، نه تنها از شركت در این جنگ امتناع ورزیدند بلكه در بعضى از موارد حساس ، نقشه هایى از قبیل رم دادن شتر پیامبر صلى اللّه علیه و آله و... طرح كرده بودند كه هر كدام در جاى خود نقش بر آب شده و از نطفه خفه گردید.
وقتى كه پیامبر صلى اللّه علیه و آله با ارتش منظم اسلامى از مدینه به قصد تبوك به افتادند سه نفر به نامهاى : (هلال ، كعب و مراره ) با اینكه از مسلمانان واقعى بودند، با در نظر گرفتن فصل جمع آورى محصول و گرمى هوا و... امروز و فردا كردند، ناگهان دریافتند كه دیگر به سپاه اسلام نمى رسند.
ولى به خوبى فهمیده بودند كه خلاف بزرگى را مرتكب شده اند، به مدینه خبر رسید كه سپاه روم با دیدن عظمت سپاه اسلام ، عقب نشینى كرده است ، از این رو جنگى بروز نكرده ، و سپاه اسلام منطقه را ترك كرده و به سوى مدینه باز مى گردند. وقتى كه خبر بازگشت سپاه اسلام به مدینه رسید، آن سه نفر خلافكار تصمیم گرفتند كه براى جبران تخلف خود به استقبال پیامبر صلى اللّه علیه و آله و مسلمین بروند، سلام و تبریك عرض ‍ كنند و پوزش طلبند، به دنبال این تصمیم از مدینه خارج شدند و به حضور پیامبر صلى اللّه علیه و آله رسیدند، ولى پیامبر به آنها اعتنا نكرد و جواب سلامشان را نداد، و پس از ورود در مدینه دستور داد كه مسلمانان ، همه گونه روابط خود را با آنها قطع كنند، اعتصاب عمومى شروع شد، حتى همسران آنها به دستور پیامبر صلى اللّه علیه و آله بنا شد در خانه هاى آنها بمانند ولى با آنان همبستر نشوند، این سیاست خردمندانه اسلام نسبت به آن سه نفر خلافكار به قدرى عرصه را بر آنها تنگ كرد كه به تعبیر قرآن (و ضاقت علیهم الارض بما رحبت ؛ زمین با آن همه وسعت بر آنها تنگ شد.) (14)
این سه نفر چون از تعالیم اسلامى بهره مند بودند ولى دنیاپرستى آنها را به این روز نشانده بود، در فكر چاره جوئى افتادند در نتیجه دانستند كه پناهگاهى جز خدا نیست .(15)
مدت اعتصاب پنجاه روز طول كشید ولى این سه نفر پس از چهل روز كه در مدینه به سر مى بردند، ده روز آخر از مدینه خارج شدند و در بیابانها با كمال پریشانى به عبادت پرداختند و سه روز آخر روزه گرفتند و با خداوند راز و نیاز كردند و اظهار پشیمانى از كار خود و استغفار و در خواست عفو نمودند تا آنكه جبرئیل بر پیامبر صلى اللّه علیه و آله نازل شد و آیه 118 سوره توبه را نازل كرد، پیامبر صلى اللّه علیه و آله كسى را فرستاد و مژده پذیرفتن توبه آنها را به آنها خبر داد.
كعب مى گوید: به مدینه آمدم پیامبر صلى اللّه علیه و آله در مسجد نشسته بود و گروهى از مسلمانان در اطرافش بودند، به پیامبر صلى اللّه علیه و آله سلام كردم ، صورتش را كه از خوشحالى مى درخشید به طرف من كرد و در جواب سلام مرا داد و فرمود:
مژده مى دهم به توبه بهترین روزى كه از روز تولدت تا حال چنین روزى را نداشتى .
عرض كردم : پذیرفتن توبه من از ناحیه خدا است یا از ناحیه شما؟
فرمود: از ناحیه خدا است ، عرض كردم به شكرانه این موهبت مى خواهم همه اموالم را در راه خدا و رسولش انفاق كنم ، فرمود: (قسمتى از ثروتت را براى خود نگهدار بقیه را انفاق كن ...)(16)


next page

fehrest page
برچسب ها: عبرت انگیز،
[ جمعه 28 مهر 1391 ] [ 02:04 ب.ظ ] [ عبد الرضا پرهیزگار ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :