تبلیغات
صفای کویر

صفای کویر


حسن ظن عجیب آیة اللّه بروجردى به خدا 

در اوایل مرجعیت آیة اللّه العظمى بروجردى رحمة اللّه مقدارى وجوه به حوزه علمیه قم مى رسید، و آیة اللّه العظمى بروجردى ، به طلاب حوزه شهریه مختصرى مى داد. در سال دوم یا سوم اقامت ایشان ، چند نفر از علماى برجسته دریافتند كه وجوه به مقدار شهریه آن ماه نرسیده است ، و آقاى بروجردى نمى تواند شهریه آن ماه را بپردازد.
چند نفر از آن علماى بزرگ از جمله آنها امام خمینى رحمة اللّه كه در آن عصر با عنوان (حاج آقا روح اللّه ) خوانده مى شد، نامه محرمانه اى براى آقاى فلسفى (خطیب توانا و مشهور) فرستادند كه در قسمتى از آن نامه چنین نوشته شده بود:
آقایان حاج علینقى كاشانى ، خسروشاهى و حاج حسین آقا شالچى و بعضى دیگر را به منزلتان دعوت كنید، و به آنها بگویید حوزه در معرض ‍ خطر است ، مبلغى به عنوان وام بدهید، تا آقاى بروجردى شهریه این ماه را بدهد، بعد كم كم وجوهات مى رسد و وام شما پرداخت مى گردد.
آقاى فلسفى مى نویسد: چون موضوع مربوط به آیة اللّه بروجردى بود، فكر كردم بهتر است خود ایشان را ببینم و بپرسم آیا اجازه مى دهند، چنین اقدامى كنم . به قم رفتم و به محضرش رسیدم و ماجرا را عرض كردم ، ایشان با كمال صراحت و متانت فرمود:
خداوند هرگز مرا از عنایت خود، محروم نفرموده است ، من به خدا حسن ظن بسیار دارم ، این مطلب مالى را با آنها در میان گذاشتن و مطالبه كمك كردن ، با حسن ظنى كه من به خدا دارم سازگار نیست ، اگر پولى از وجوه رسید كه به طلاب مى دهم و گرنه از كسى تقاضا نمى كنم .
عرض كردم : (به عنوان قرض از آنها بگیریم نه رایگان ) فرمود:
(خیر، من به خدا حسن ظن دارم ).
فرداى آن روز خدمت ایشان براى خداحافظى رفتم ، در آنجا حاج احمد خادمى و دیگران گفتند: دیروز عصر وجه قابل ملاحظه اى از كویت رسید و پرداخت شهریه طلاب شروع شده است ، به محضر آیة اللّه بروجردى رفتم و عرض كردم بحمداللّه خداوند یارى نمود، فرمود:(آرى ! یارى فرمود و باز یارى مى فرماید.)
آرى ارتباط آقاى بروجردى با ذات پاك خداوند این گونه قوى و تنگاتنگ بود، و بر حسب روایات و به تعبیر خودشان ، حسن ظنى به ذات اقدس ‍ الهى داشت .
(34)


 
[ سه شنبه 2 آبان 1391 ] [ 06:29 ب.ظ ] [ عبد الرضا پرهیزگار ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :