تبلیغات
صفای کویر

صفای کویر
پاسخ كوبنده به خشكه مقدس

اولین بار كه بلندگو به بازار آمد و به مسجد راه یافت ، مقدس مآبها و خشكه مقدسها از آوردن آن به مسجد وحشت داشتند.
آقاى فلسفى براى اولین بار در مسجد سید عزیزاللّه واقع در بازار تهران با بلندگو سخنرانى كرد، ولى خشكه مقدسها اعتراض كردند و در برابر آقاى فلسفى خطیب توانا و مشهور، موضع گرفتند، ایشان مى فرماید:
یك شب مجلس عروسى پسر یكى از محترمین بود، در نصف اتاق بزرگى ائمه جماعات و مرحوم پدرم نشسته بودند، من هم بودم ، و در نصف دیگر اتاق افراد مقدس مآب بودند، در آن مجلس یكى از آن مقدس مآبها از پایین مجلس با صداى بلند گفت : (آقاى فلسفى خیلى حرفهاى خوبى مى زنید، اما متاءسفم كه این مزمار(127) را به مسجد آوردید، چرا با مزمار حرف مى زنید عیب شما این است .)
تازه سال اول بود كه بلندگو به مسجد آمده بود، و علماى مسجد نمى توانستند در آن مسجد چیزى بگویند، پس از آنكه آن آقا حرف خود را زد، با خونسردى پیشخدمت را صدا زدم و گفتم : این بشقاب گز را ببرید خدمت آن آقا، قدرى میل كند، آن آقاى مقدس مآب گفت : نه آقا من دندانم عاریه است ، گز لاى دندانم مى رود و اذیتم مى كند و نمى توانم غذا بخورم .
گفتم : چرا دندان عاریه اى گذاشتید؟ گفت : براى اینكه دندان ندارم و نمى توانم غذا بخورم . گفتم : چرا عینك زده اید؟ گفت : بدون عینك نمى توانم دور را ببینم ؟ بعد از اینكه این دو اقرار را از او گرفتم ، تند شده و گفتم : (شما دندان نداشتید، رفتى دندان عاریه گذاشتى كه بتوانى غذا بخورى ، نمى توانستى دور را ببینى عینك زدى تا دور را ببینى . این كار شما حلال است اما من كه صدایم به آخر مجلس نمى رسد و میكروفن را آورده ام كه صدایم به آنجا برسد، كار حرام كرده ام ؟... فتوا مى دهى ؟ بدعت مى گذارى ؟)
با این سخن من ، مجلس وضع عجیبى پیدا كرد، آقایان حاضران هم بال گرفتند پسر آن عینكى و دندان عاریه اى كه مرد فهمیده اى بود، دست پدرش را گرفت و از مجلس بیرون برد، و در اتاق دیگرى شروع كرد به او تندى كردن كه : (شما در هر جا مى خواهى اظهار عقیده كنى ، چرا حد خودت را نمى فهمى ؟) این كار ما در آن مجلس صدا كرد، و در خیلى جاها منعكس شد و رفع بسیارى از محذورات براى جلوگیرى از خشكه مقدسها گردید(128).
[ دوشنبه 13 آذر 1391 ] [ 01:00 ق.ظ ] [ عبد الرضا پرهیزگار ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :